Świnka morska – jak o nią dbać?

Świnka morska – jak o nią dbać?

Świnka morska, czyli inaczej kawia domowa, stała się lubianym zwierzątkiem domowym. Ze względu małe rozmiary może być świetną opcją dla tych, dla których niemożliwe jest posiadanie psa lub kota. Świnka morska nie ma dużych wymagań, w kwestii żywienia – jest zwierzakiem roślinożernym, głównie sianem. Dietę świnki morskiej można uzupełniać warzywami i owocami, jak na przykład pietruszka, marchew oraz mniszek lekarski. Musimy zagwarantować zwierzątku stały dostęp do wody, jak również klatkę dla świnki morskiej z podłożem oraz niezbędnymi akcesoriami.

Klatka dla świnki morskiej.

Dla świnki morskiej możemy kupić zwykłą klatkę dla gryzoni, którą znajdziemy bezproblemowo w większości sklepów z akcesoriami dla zwierząt lub w internecie. Klatka dla świnki morskiej nie musi mieć dużej wysokości, ponieważ świnki morskie nie przepadają za wspinaniem się. Dlatego ważna jest wielkość dna klatki. Dno klatki może być plastikowy, a pręty metalowe. Najmniejszym rozmiarem klatki jest 80x50x40cm, można wybrać klatkę większą, w szczególności jeśli planujemy hodować tam więcej zwierząt.Istotnym jest, żeby pręty klatki nie były położone zbyt szeroko, gdyż grozi to utknięciem świnki morskiej między nimi. Klatkę dla świnki morskiej poleca się pokryć ściółką i\oraz zakupić odpowiednie wyposażenie – domek dla świnki morskiej, poidełko i miseczkę.

Podłoże w klatce dla świnki morskiej.

Najczęściej podłożem klatki dla gryzoni są trociny lub granulat. Trociny są tanie i dobrze sprawdzają się do wyłożenia klatki. Wadą trocin jest pylenie oraz wylatują z klatki. Alternatywą może być granulat, wykazujący się wysoką chłonnością, ale jest nieco twardawy w stosunku do trocin. Oprócz tego są dostępne maty dla gryzoni, dzięki którym łatwo dbać o porządek w klatce, ale ich wadą jest brak możliwości kopania w ściółce, co świnki morskie lubią.

Wyposażenie klatki dla świnki morskiej.

Żeby umilić mieszkanie swojej świnki morskiej należy ulokować w niej potrzebne akcesoria, a przede wszystkim domek dla świnki morskiej. Dzięki temu świnka poczuje się bezpieczna, ponieważ będzie miała kryjówkę, do której będzie mogła udać się aby odpocząć albo uspokoić się, gdy po raz pierwszy przeniesiemy ją do nowego miejsca.

karma dla kota